Znak a prapor obce Zavlekov

Na základě našeho návrhu, který navrhl p. Josef Protiva z Městského kulturního střediska v Klatovech, po projednání ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, podvýboru pro heraldiku a vexilologii tohoto výboru Poslanecké sněmovny rozhodl její předseda Václav Klaus udělit Obci Zavlekov znak a prapor. V Praze 22. dubna 2002.

Znak obce

  Popis – červeno – stříbrný dělený štít. V horním červeném poli symbol zříceniny zavlekovské tvrze ze 14. století – dominanty obce – stříbrné barvy. V dolním stříbrném poli zelený jetelový trojlístek – irský národní rostlinný symbol – připomínka národnosti posledních a z hlediska rozvoje obce nejvýznamějších majitelů hrabě Taaffe.

Prapor obce

        Popis – půlený list, horní pole červené s bílou symbolikou tvrze, umístěné uprostřed pomyslné žerďové poloviny listu a bílé pole se zeleným jetelovým trojlístkem,rovněž umístěným uprostřed pomyslné žerďové poloviny listu. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

Poznámky:

Jetelový trojlístek znám již u keltských druidů jako posvátná rostlina, u Římanů jako znamení léta. Symbolizuje štěstí, pravdu, protože napodobuje tvarem srdce. V křesťanské symbolice představuje trojlístek sv. Trojici. V rytířském středověku byl symbolem pozorně čekajícího na lásku pozemskou a milost boží. Irský národní emblém.

 Jetelový trojlístek (shamrock), symbol sv. Patrika

               Edward Taaffe